E-LEARNING PORTÁL
Domovská stránka | Registrace | Vyhledávání | Můj portál | Redakční rada | O tomto portálu  
/Vzdělávací zdroje, objekty a knihovny / Tvorba digitálních objektů, kolekcí a knihoven /

Tvorba digitálních objektů, kolekcí a knihoven

IMS Digital Repositories v1.0 Final specification
http://www.imsglobal.org/digitalrepositories/index.cfm
Specifikace se skládá ze tří částí: 1. IMS Digital Repositories Core Functions Information Model, 2. IMS Digital Repositories Core Functions XML Binding Specification a 3. IMS Digital Repositories Core Functions Best Practices and Implementation Guide.

Interoperability between Library Information Services and Learning Environments – Bridging the Gaps
http://www.imsglobal.org/digitalrepositories/CNIandIMS_2004.pdf
The primary purpose of this White paper is to explore potential interactions between information environments and learning environments, with emphasis on work that needs to be done involving standards, architectural modelling or interfaces (as opposed to cultural, organizational or practice questions) in order to permit these two worlds to co-exist and co-evolve more productively. Hope of the authors is to open a dialog both with the global library communities in higher education and between these communities and the communities involved in instructional technologies and management.

Eduworks Library
http://www.eduworks.com/Library_all_presentations.html
Přehled workshopů a seminářů společnosti EDUWORKS, které se mj. vztahují i k problematice digitálních objektů a knihoven.

A Framework of Guidance for Building Good Digital Collections
http://www.niso.org/framework/Framework2.html
Přehled hlavních komponent a činností, které je třeba uvážit při budování dobré digitální knihovny. Parciální doporučení se týkají kolekcí, objektů a metadat i příslušných projektů.

Digital Library Content and Course Management Systems: Issues of Interoperation
http://www.diglib.org/pubs/cmsdl0407/cmsdl0407.htm
Výzkumná zpráva z června 2004. Zpráva dochází k závěru, že využití digitálních knihoven ve výuce (která je podporovaná systémy pro řízení kurzů (CMS)) je dosud značně problematické. Viz též verzi v MS Wordu.

Linking Digital Libraries with VLEs (DiVLE) Programme
http://www.jisc.ac.uk/index.cfm?name=programme_divle
The linking of digital libraries and virtual learning environments is required to provide a meaningful connection between learning activities and learning resources. A study was commissioned to critically analyse the issues associated with linking Virtual Learning Environments (VLEs) and digital libraries to inform this programme of work. Viz též Linker.

Integrating Digital Resources into Online Learning Environments to Support the Learner
http://www.shef.ac.uk/nlc2004/Proceedings/Symposia/Symposium9/Markland_Kemp.htm
This paper describes an investigation into the ways in which tutors and students identify and obtain online resources and examines some new tools and services which are being developed to enable tutors to integrate the information resources which support their teaching into online learning environments in more efficient ways than are currently possible.

Project Burrokeet
http://www.burrokeet.org
Burrokeet poskytuje řadu unikátních prostředků pro podporu vytváření balíčků obsahu (Content Packages). Cílem Burrokeet je umožnit autorům, aby použili k vytváření obsahu jim známých nástrojů ( v současnosti podporované formáty jsou MS Office, Open Office, HTML, XML, Docbook, různé Wiki languages, Plain Old Documentation, SVG, ASCII Art a basic text.) Viz též http://www.burrokeet.org/presentation/burrokeetStLucia.html.

 Editor | Správce serveru