E-LEARNING PORTÁL
Domovská stránka | Registrace | Vyhledávání | Můj portál | Redakční rada | O tomto portálu  
/Vzdělávací zdroje, objekty a knihovny / National Science Digital Library /

National Science Digital Library

National Science Digital Library
http://nsdlib.org/
NSDL je digitální knihovna, která poskytuje vzdělávací zdroje v oborech vědeckých, technických, strojírenských a matematických. Na jejím rozvoji se podílí řada předních amerických univerzit. V současné době je NSDL největší digitální knihovna ve zmíněných oborech s nejkvalitnějšími a stále se rozšiřujícími zdroji pro vzdělávání. Více viz http://nsdlib.org/about/.
Odkazy na zajímavé zdroje NSDL najdete také na serveru univerzit Moravskoslezského kraje VIRTUNIV (viz obsah přednášky K. Květoně na VIRTUNIV 25.11.2005 „To nejlepší ve světovém e-learningu v roce 2005“).

NSDL - Services and Tools
http://nsdlib.org/ofinterest/?ctype=rss&rss=services
NSDL služby a nástroje poskytují podporu vzdělavatelům při objevování a užití NSDL zdrojů. Pomáhají také všem, kdo se zabývají tvorbou digitálních knihoven.

NSDL - Projects
http://nsdl.org/community/projects.php
Seznam projektů, které financuje NSF pro podporu NSDL. Seznam může být inspirací pro ty, kteří navrhují a využívají digitální knihovny.

Reusable Learning
http://www.reusablelearning.org/
Na těchto stránkách, které podporují efektivní využívání National Science Digital Library, najdeme podrobně vysvětlená témata, která se týkají vzdělávacích zdrojů a objektů, jako např. Granularity (or aggregation level), Interoperability, Design, Rights, Metadata Granularity, Interoperability and Layers Matrix, Standards a další. Poznatky o navrhování znovupoužitelných vzělávacích zdrojů jsou koncentrovány do Reusable Design Guidelines.

NSDL Workshop on Reusability and Interoperability
http://www.reusablelearning.org/index.asp?id=7
NSDL pořádá workshopy, na kterých je probírána i tématika znovupoužitelných vzdělávacích zdrojů a objektů. NSDL Workshop jsou zdrojem řady cenných materiálů, jakými jsou např. Workshop Binder, Presentace .PDF, Presentace .PPT, Reusable Design Guidelines. Některé z klíčových materiálů (např. Reusable Design Guidelines) jsou permanentně vylepšovány a jejich aktuální verze je proto třeba hledat na odkazech z hlavní stránky http://www.reusablelearning.org/.

 Editor | Správce serveru